Przedmiotem rozmów były, miedzy innymi, zagadnienia dotyczące możliwości rozszerzenia współpracy Katedry Pojazdów Samochodowych z firmą Toyota Motor Poland, a także sprawy zastosowania wodoru jako przyszłego nośnika energii w transporcie. Szczególne zainteresowanie ambasadora wzbudziły osiągnięcia Katedry Pojazdów Samochodowych w dziedzinie zasilania wodorem silników spalinowych oraz badań pojazdów wyposażonych w ogniwa paliwowe. Kolejny rok z rzędu w rankingach najczęściej na świecie cytowanych autorów publikacji naukowych znaleźli się naukowcy z Politechniki Krakowskiej. – To wyjątkowe wyróżnienie jest niewątpliwie powodem do satysfakcji z dotychczasowych osiągnięć, ale i motywacją do dalszej aktywności badawczej, zdobywania kolejnych szczytów na ścieżce naukowej kariery. Nie mam wątpliwości, że ten zasłużony prestiż oraz ambicja, pracowitość i niezwykły talent przyniosą owoce w postaci kolejnych wartościowych publikacji, a z nimi nagród i wyróżnień – napisał rektor Politechniki Krakowskiej w listach gratulacyjnych. Najwyżej sklasyfikowanym autorem z PK jest dr hab.
- Boomerang Casino współpracuje ze znanymi operatorami płatności w sieci.
- Małgorzata Cimochowicz-Rybicka, prof. PK podkreślała podczas inauguracji, że rozpoczęcie przewodu doktorskiego jest sprawdzianem nie tylko dla osób, które ten przewód rozpoczynają, ale także dla promotorów i wykładowców.
- Głównym celem projektu jest opracowanie systemu optymalizacji procesów logistycznych w oparciu o technologie Internetu Rzeczy i sztuczną inteligencję, z wykorzystaniem sensorów do pomiaru warunków środowiskowych.
- Przygotowane przez nich projekty zwyciężyły w towarzyszącym targom konkursach – „Inspiracje-Aranżacje” oraz „Zieleń w Mieście”.
Zespół z PK liderem polsko-niemieckich badań nad bezpieczeństwem konstrukcji
Jedno z wyróżnień zostało przyznane w konkursie a najlepszą książkę akademicką i naukową ACADEMIA 2023, który odbywał się podczas Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Drugie wyróżnienie trafiło na konto Wydawnictwa podczas posiedzenia Rady Krajowej FSNT – NOT (Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych – Naczelna Organizacja Techniczna). Wyróżnienie otrzymał także inny zespół z Politechniki Krakowskiej. Tworzyły go Wiktoria Chłopek i Angelika Kukla. Zaproponowaną przez studentki oryginalną koncepcję pawilonu snycerskiego.
PK przystąpiła do „Porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce”
W dyskusji mają uczestniczyć Krzysztof Dyl, zastępca prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej; Paweł Lewandowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, dr hab. Natalia Walter, prof. UAM, Maciej Klepacki, prezes Zarządu Burda Media Polska. Forum Ekonomiczne skupia liderów gospodarczych, społecznych i politycznych, a także przedstawicieli świata nauki, pochodzących z ponad 60 krajów świata, którzy w jednym miejscu mają okazję podzielić się swoimi doświadczeniami w wielu omawianych kwestiach. Charakterystyczny klimat spotkania sprzyja rozwojowi szeroko rozumianej współpracy, zarówno międzynarodowej jak i pomiędzy różnymi sektorami gospodarki oraz przemysłu, a także biznesu. Stowarzyszenie Polski Kongres Drogowy stanowi krajowe forum wymiany wiedzy i doświadczeń w zakresie polityki i praktyk dotyczących dróg i transportu drogowego. Działa jako integrator środowiska drogowego zarówno na poziomie sektora publicznego, jak i prywatnego.
Augustyn Lorenc, pracownik Katedry Pojazdów Szynowych i Transportu Wydziału Mechanicznego. Politechnika Krakowska po raz kolejny zaprosiła uczniów szkół ponadpodstawowych na Dzień Otwarty. Tym razem odbył się on wyłącznie w formie stacjonarnej, dzięki czemu przyszłe studentki i studenci mogli nie tylko poznać ofertę edukacyjną i zasady rekrutacji, ale też osobiście zobaczyć kampus przy ul. Warszawskiej 24 oraz mieszczące się tutaj sale dydaktyczne i laboratoria, a także wziąć udział w przygotowanych specjalnie na tę okazję warsztatach, grach i pokazach. Inż Agnieszka Sobczak-Kupiec z Wydziału Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej została powołana przez ministra nauki Dariusza Wieczorka w skład Rady do spraw innowacji w szkolnictwie wyższym i nauce.
Innowacyjność projektu będzie polegała na zaprojektowaniu geometrii wszystkich elementów systemu, tak, aby zapewniały one komfort użytkowy, w szczególności akustyczny. Elementy zostaną wydrukowane na drukarce 3D, co jest kolejną innowacją. Mieszanka do druku zostanie dobrana specjalnie tak, aby dodatkowo system oczyszczał wprowadzane powietrze. Dodatkowo, w ramach projektu zostaną przeprowadzone badania sposobu wpływu roślin na poprawę mikroklimatu w obiekcie. Innowacyjność projektu wynika z wieloskalowego podejścia do opracowania skutecznej metody doboru parametrów pracy sztucznego serca i jego wpływu na organizm człowieka. Dotychczas analizy takie nie były przeprowadzane ze względu na brak odpowiedniego urządzenia.
Jak zaprojektować dobry i efektywny transport w mieście? Rozmowa z rektorem PK na łamach miesięcznika „A&B”
Projekt dał też inne pomysły na zwiększanie powierzchni użytkowej altan śmietnikowych. – Pojemniki nadziemne można zastąpić półpodziemnymi i podziemnymi, które mają większe pojemności, są częściowo lub całkowicie zagłębione, przez co ograniczają procesy rozkładu i związane tym odory. Pozwalają na ograniczenie czasu odbioru odpadów, redukując hałas z tym związany i emisje do środowiska – mówi prof. Agnieszka Generowicz. Stąd modelowe rozwiązania proponują znacznie większe – od dotychczas projektowanych – przestrzenie dla wiat śmietnikowych Niewielki rozmiar wiat to główny czynnik zbyt małej liczby pojemników względem potrzeb mieszkańców.
Zdobywca I miejsca otrzyma laptop i 2000 zł. Uczestnik, który zajmie II miejsce, zdobędzie czytnik e-booków i 1500 złotych. Za III miejsce przewidziano słuchawki bezprzewodowe i 500 zł. Troje najlepszych aplikacja plinko uczniów może też liczyć na dodatkowe punkty w postępowaniu rekrutacyjnym na studia I stopnia na Politechnice Krakowskiej – nawet 100 punktów na wszystkie kierunki z wyjątkiem architektury krajobrazu i inżynierii wzornictwa przemysłowego.